İlkGeri45678İleriSon
Şehir meydanında bulunmaktadır. Makedon mimarisinin güzel örneklerinden biri olan konak Mısır devletinin mülküdür.

Osmanlı döneminden kalma yapı, zamanında klasik dönem Osmanlı mimarisinin önemli örneklerinden sayılmaktaydı. Günümüzde otel olarak işletilmektedir.

Kavala kentinde bulunan bir diğer önemli yapıda şehrin orta çağdan kalma kalesidir. Kale Bizans, Venedik ve Osmanlı dönemlerinden izler taşımaktadır.

Kavala Su Kemeri Bizans döneminde inşa edilmiş, Osmanlı döneminde kullanılmaya devam edilmiştir. Kanuni Sultan Süleyman döneminde son halini almıştır.

Perisa ya da Perissa Santorini adasının önemli bir sahil kasabasıdır. Perissa kumsalı özellikle siyah renkli kumu ile tanınmaktadır. Kumsalın hemen yakınlarında arkeoloji çalışmalarının yapıldığı 3000 yıllık antik bir kasaba da bulunmaktadır.

Oldukca etkileyici kaldera manzarasına sahip yer Oia'nın oldukca yakınlarında bulunmaktadır. Koy balıkcı restoranları ve gün batımı manzarasıyla meşhurdur.

İmerovigli Santorini adasının özellikle gün batımıyla ünlü köyüdür. Fira'nın güneyinde yer almaktadır. Bölgede Venedik kalesinin kalıntıları da bulunmaktadır. Köyde yaklaşık 400 kişi yaşamaktadır.

Santorini adası Yunanca Thira, Türkce'de zaman zaman Santoron olarak adlandırılan ada ege denizinin güneyinde yer almaktadır. Santorini adası kiklades ada gurubunda yer almakta ve bu gurubun en güney kısmıdır. Yaklaşık 70 km2'lik bir alana sahip olmaktadır. Santorini adası ve etrafındaki adacıkların günümüzdeki jeolojik yapısı bundan yaklaşık 3600 yıl önce meydana gelen volkanik aktiviteler neticesinde oluşmuştur. 3600 yıl önce Santorini volkanınında meydana gelen patlama tarihciler tarafından Minoan patlaması olarak da adlandırılmaktadır. Bu volkanik aktivite sonucunda dönemin en gelişmiş medeniyeti olan Minoan (Girit medeniyeti) zirve dönemine henüz erişmişken ortadan kalkmıştır. Girit'te bulunan Minoan medeniyetinin birden bire ortadan kalması daha sonraları Atlantis efsanesinin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Halen kulanımda olan tarihi Osmanlı pazarı Selanik'te görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır.

Acheiropoietos Klisesi (5.yy.), Aya Sofia Klisesi (7.yy), Halkeon (1028), ve daha bir çok klise ve bizans yapısı ile Selanik Bizans açık hava müzesi görünümündedir.

İlkGeri45678İleriSon
Yorum Ekle