İlkGeri56789İleriSon
M.S. 2. ve 3. yüzyıllara ait meydan, Maksimianus sarayı, hipodrom, tapınak ve diğer yapıları içeren antik forum Selanik'te kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biridir.

Mustafa Kemal Atatürk'ün 1881 yılında doğduğu ev günümüzde müze olarak işlev görmektedir. Eski adı Islahhane caddesi günümüzdeki adı Apostolou Pavlou caddesi olan caddede Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşkede bulunmaktadır. Müze giriş saatleri ve açık olduğu günler hakkında daha fazla bilgi almak için T.C. Selanik Başkonsolosluğu'nun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Resmo Venedik locası 16. yüzyılda ünlü mimar Michel Snamicheli tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Dönemin önemli yapılarından olan binada soyluların toplanma, siyasi ve ekonomik durumları tartıştıkları elit bir yer olmuştur. Osmanlı döneminde yapı camiye çevrilmiştir. 1930 yılında binaya sonradan eklenen minare yıkılıp bina önce müze olarak sonra da önemli eserlerin kopyalarının sergilendiği bir galeriye dönüştürülmüştür.

Resmo Rimondi çeşmesi 1626 yılında A. Rimondi tarafından yaptırılmıştır. Çeşme Platanou meydanında bulunmaktadır. Çeşme günümüzde hala kullanılmaktadır.

Megali Porta ya da diğer adıyla Guara Kapısı şehir Jocopo Guoro yönetimindeyken 1566-68 yılları arasında Venedik surlarına giriş kapısı olarak inşa edilmiştir.

Neratzes camisi Resmo tarihi kentinin merkezinde bulunmaktadır. 1657 yılına kadar klise olarak kullanılan yapı sonraları Camiye çevrilmiştir. 1890 yılında Yunan mimar G. Daskalakis caminin minare kısmını inşa ettirmiştir. Günümüzde cami müze ve konser yeri olarak kullanılmaktadır. Ayrıca 2013 itibariyle caminin minaresi restore edilmeye başlanmıştır.

Resmo (Rethimno)'da görülmesi gereken yerlerin de başında gelen Fortezza olarak adlandırılan Venedik kalesi 1500'lü yılların sonlarına doğru Venedikliler tarafından inşa edilmiştir. Kale 1646 yılında Osmanlılar tarafından ele geçirilmiştir. Osmanlı döneminde surların içerisi yerleşime açılmış, Girit'in Yunanistan devletine katılmasından sonra suriçine yapılan evler surların dışına taşınmıştır.

Yunanistan’ın en büyük ve en önemli müzelerinden biridir. Girit’in Neolitik döneminden Roma İmparatorluğu dönemine kadar tarihi ile ilgili buluntuları sergilemektedir. Dünyanın en önemli ve geniş Minoan medeniyeti koleksiyonuna sahiptir. Müze 1937-1940 yılları arasında yapılmıştır.

Kilisenin hem çanı hem de minaresi bulunmaktadır. Klise Osmanlı döneminde camiye çevrilmiş sonrasında ise tekrardan kileseye çevrilmiştir.

Beyaz dağların batı ucunda Selino bölgesine yakın bir mevkide bulunmaktadır. Hanya kentinden 46 km uzaklıktadır. Yürüme yolu 7.5 km uzunluğundaki kanyonu yürümesi yaklaşık 3 saat almaktadır. Kanyonun bitimine yakın bir büfe bulunmakta büfeden kumsala varmasıda yaklaşık bir saat sürmektedir.

İlkGeri56789İleriSon
Yorum Ekle