İlkGeri678910İleriSon
Imbros kanyonu 12 km uzunluğunda olup Sfakion köyüne yakın konumdadır. Samaria kanyonuna paralel vaziyettedir. Yürüme patikası 780m yükseklikteki Imbros köyünden başlayıp Kommitades köyünde sona ermektedir. Efsaneye gore eski adı İmbros olan Gökçe adada yaşayan iki kardeş kaybolup bügün imbros olarak adlandırılan köyde ortaya çıkmışlardır.

Samaria Avrupa kıtasında bulunan en uzun kanyonlardan biridir. Aynı zamanda bir ulusal doğal parklardan biridir. Samaria yürüyüş turu 16 km uzunluğundadır. 1250 m yüksekliğindeki Omalos köyünden başlayıp deniz kıyısındaki Hacı Rumeli köyünde sona ermektedir. Kanyon’da koruma altında olan bölgeye özel kri-kri keçilerine rastlamak mümkündür. Ayrıca bir çok endemik kuş türleri ve bitkilere de ev sahipliği yapmaktadır. Samaria Doğal Parkıyla ilgili önemli bilgiler Park ziyaretçilere 1 Mayıs-15 Ekim tarihleri arasında sabah 7’den saat 15:00’e kadar açık olmaktadır. Saat 15:00’den bün batımına kadar parkın sadece 2 km’lik bölümü ziyaretçilere açık tutulmaktadır. Park içinde ateş yakmak, kamp kurmak, gecelemek ya da kanyon içindeki pınarlarda yüzmek güvenlik ve parkı korumak amacıyla yasaklanmıştır. Samaria turistler arasında oldukca popular bir yerdir. Girit’in bir çok şehrinden otobüsler Samaria’ya ulaşmaktadır. Ayrıca Samaria’ya özel bir çok turlar bulunmaktadır.

Hanya’nın güneyinde yer almaktadır. Sfakiya yakınlarında bir çok plaj bulunmaktadır. Samaria geçidi de bu bölgede bulunmaktadır.

Platanias Hanya kentinin 10 km batısında yer almaktadır. Turizm açısından gelişmiş bir kasabadır

Falasarna antik bir liman şehridir aynı zamanda. Kasabada M.Ö. 4 yy’a ait kalıntılar ve kasabanın tepesinde bir Akropolis bulunmaktadır. Falasarna plajı dünyanın en iyi plajları arasında gösterilmekte CNN’in anketine göre dünyanın en 100 plajı arasında en üst sıralarda yer almaktadır.

Gramvusa Hanya’ya bağlı iki ıssız adadan oluşmaktadır. Adalarda yaşayan olmamakla birlikte turistlerin uğrak yerlerindendir. Adacıklardan ilki İmeri Gramvusa olarak adlandırılmakta ve bir Venedik kalesinin kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. İmeri Gramvusa’nın kuzeyinde de Agriya Gramvusa (Yaban Gramvusa) yer almaktadır. Gramvusa ile Girit adasının hemen arasındada Balos lagünü bulunmaktadır. Balos lagünü geçmişte korsanlara yataklık yapmış daha öncelerinde de antik şehir Agnion’a ev sahipliği yapmıştır. Balos’ta ayrıca antik Apollo tapınağının kalıntıları bulunmaktadır.

Elafonisi Hanya’ya oldukca yakın Hanya’ya bağlı küçük bir adadır. Hava şartları uygun olduğunda derin olmayan denizden yürüyerek adaya çıkmak mümkündür. Ada doğa koruma alanı olduğu için herhangi bir yapı bulunmamaktadır. Pembe kumu ve kristal denizi ile eşsiz bir yerdir.

9 km uzunluğundaki plaj eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Plajın hemen yanında oldukca küçük Kavros köyü bulunmaktadır. Köyde bölgenin yapısını bozmayan bir çok lüks ve uygun otel bulunmaktadır. Kavros yerel halkının büyük bir çoğunluğu Turizm’in yanında tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Kavros’da tamamen kendi ürünlerini kulanan Girit’in en lezzetli yemek çeşitlerini sunan yerel restoranlara ve tavernalara rastlamak mümkündür. Kavros’un hemen yakınında ayrıca Girit’in tek doğal gölü Kurnaz bulunmaktadır. Gölde kayak turlarına çıkmak bölgeye gelen turistlerin sıkça yaptığı etkinliklerdendir.

Hanya kenti Osmanlı idaresinde iken Yahudilerin yaşamış olduğu semttir. Semtin ana caddesi kondilaki’dir. Semtte eski Yahudi evleri ve bir sinagog bulunmaktadır. II. Dünya savaşı sırasında semtte yaşayan Yahudiler’in büyük bir bölümü hayatını kaybetmiştir.

Hanya’nın Osmanlı idaresinde olduğu dönemde Hristiyan nüfusun yaşadığı semt olmuştur. Topanas adı Türkçe tophane kelimesinden gelmektedir. Semtin büyük bir bölümü restore edilmiş tarihi evlerden, Venedik döneminde yapılmış yapılardan ve araç tırafiğine kapalı dar sokaklardan oluşmaktadır.

İlkGeri678910İleriSon
Yorum Ekle