İlkGeri7891011İleriSon
Splantzia Osmanlı döneminde Türklerin yaşadığı semt olmuştur. Semtte Osmanlı döneminden kalma evler ve yapılar bulunmaktadır. Aga Camisi de bu semtte yer almaktadır.

Kum kapı Venedik surlarının iç kısmında kumsala yakın yerde bulunmaktadır. Bölgede bir çok deniz manzaralı kaliteli balık restoranları ve kafeler bulunmaktadır.

Venedikliler tarafından yapılan sur liman güvenliğini sağlamak amacıyla inşa edilmiştir. Kompleks yapı askeri barakalar, komuta merkezi ve depo alanı içermekteydi. Firka Hanya limanının kuzey batısında yer almaktadır.

Hanya’da ilk Venedik tersanesinin inşası 1526 yılında tamamlanmıştır. 17 tersane Osmanlı döneminde Tersaneler depo olarak kullanılmış. Tersanelerden günümüze sadece 7 tanesi ayakta kalabilmiştir.

1585 yılında adaya hükm eden Venedikliler tarafından cephanelik olarak yapılmış olan bina günümüzde uluslararası ve ulusal sergi ve gösterimler için kullanılmaktadır. Osmanlı döneminde bina hastane daha sonra da tiyatro gösterimleri için kullanılmış. 20. yy başlarında sergi binasına dönüştürülmeden önce de uzun süre belediye binası olarak hizmet vermiştir.

Kasteli tepesinin etrafını çevrelemektedirler. Günümüze surların sadece bir kısmı ayakta kalabilmiştir. Bizans surlarının yapımında antik Kidonya şehrinin kalıntılarından yararlanıldığı bilimsel araştırmalarla ortaya konmuştur.

Hanya denince akla gelen ilk yapılardan biridir. 21 metre yüksekliğinde olan deniz feneri dünya da hala ayakta kalabilen en eski deniz fenerlerinden biridir.

Yalı Camisi 17. yy’ın 2. yarısında Hanya’nın önemli kişilerinden olan Küçük Hasan’ın onuruna inşa edilmiştir. Hanya’nın sembollerinden olan Cami 1923 yılında kullanıma kapatılmıştır. Günümüzde sergi yeri olarak kullanılmaktadır.

Artı (+) şeklinde inşa edilmiş olan Hanya pazarı, 1913 yılında restore edilip halka açılmıştır. Pazar Venedik surlarının güney kısmına inşa edilmiştir. Bir çok turist dükkanı bulunduran pazarda Girit'e özel endemik şifalı otların yanısıra doğal sünger, zeytin yağı, baharat ve bal satılmaktadır. Nazi işgali döneminde depo olarak kullanılan pazar, Hanya kentinde görülmesi gereken yerlerden biridir.

Hadriyan kemeri Atina'da görülmesi gereken anıtlardan biridir. Atina Akropolisine oldukca yakın bir mesafede bulunmaktadır. Akropolis'in yaklaşık 300 m güney doğusunda yer almaktadır. Hadriyan kemeri Atina'yı ziyaret eden Roma İmparatoru Hadrian'ı onure etmek amacıyla M.S. 131-132 yıllarında inşa edilmiştir.

İlkGeri7891011İleriSon
Yorum Ekle